Jaki rozmiar monitora wybrać do sali konferencyjnej?

Jak właściwie dobrać monitor wyposażając salę konferencyjną?

Monitory ze względu na swoją funkcjonalność i szerokie zastosowanie stały się niezbędnym elementem wyposażenia nowoczesnej sali konferencyjnej. Planując urządzenie pomieszczenia do spotkań, warto zapoznać się wcześniej z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Unikniemy wówczas błędów, takich jak niewłaściwy rozmiar monitora czy niedopasowana rozdzielczość.

Dlaczego w sali konferencyjnej musi znaleźć się odpowiednio dobrany monitor?

Sala konferencyjna to przede wszystkim miejsce spotkań i współpracy. Aby takie spotkanie przebiegło w sposób sprawny oraz zapewniający komfort użytkowania niezbędne są właściwie dopasowane monitory.

Okazuje się, że zupełnie innymi kryteriami będziemy się kierować przy wyborze monitora do firmy niż do użytku domowego. Co więcej monitor, który służy pracownikom do pełnienia codziennych obowiązków charakteryzuje się innymi parametrami niż ten, który powinien pojawić się w sali konferencyjnej. Dzieje się tak, ponieważ sprzęt niezbędny w salach konferencyjnych służy przede wszystkim do prezentacji i wideokonferencji w większych grupach. I z uwagi na to, musi on wyróżniać się innymi parametrami.

Jakość i rozdzielczość ekranu - najważniejszy parametr monitora

Monitory, które są niezbędne przy dzisiejszym cyfrowym trybie pracy biurowej, muszą spełniać szereg założeń. Wybierając parametry monitora przede wszystkim warto skupić się na dobrej jakości i rozdzielczości ekranu. Odpowiednia jasność monitora, dobra rozdzielczość, jego rozmiar sprawią, że nasz wzrok nie będzie się męczył. A wyświetlane treści będą dobrze widoczne dla każdej osoby biorącej udział w spotkaniu.

Dlatego w sali konferencyjnej niezbędne jest zastosowanie większego monitora. Przekątna ekranu, który znajdzie się w tym pomieszczeniu jest uzależniona od jej wielkości. Wyświetlany obraz powinien być na tyle duży, aby był czytelny dla wszystkich uczestników. Nawet drobny element jak na przykład dane liczbowe i wyniki finansowe podczas ważnej prezentacji muszą być widoczne dla odbiorcy. Bez względu na jego miejsce w sali konferencyjnej. Warto przy tym pamiętać, że wyświetlać będziemy przede wszystkim treści zawierające tekst, a to wymaga, aby rozmiar monitora był odpowiednio większy niż np. do oglądania filmów.

Jaki rozmiar monitora wybrać?

W małych salach (do 4 osób) najczęściej stosujemy monitory cechujące się przekątną ekranu od 43″ – 55″. Taki rozmiar zapewnia odpowiednio szczegółowy obraz dla uczestników spotkania.

W salach od 4 do 8 osób będą to już monitory o wielkościach od 55″ – 75″. Rozmiar ekranu zależy również od architektury pomieszczenia i tego, w jakiej odległości od monitora znajdują się uczestnicy spotkania.

W dużych salach spotkamy monitory 86″, a nawet 98″. W przypadku gdy nawet tak duże monitory nie są wystarczające, możemy sięgnąć po monitory przeznaczone do ścian wideo wall. Cechuje je bardzo cienka ramka, co pozwala na łączenie ich ze sobą jeden obraz. Wtedy możemy osiągnąć praktycznie dowolną wielkość obrazu.

Przekątna ekranu monitora

Monitor jak każde urządzenie trzeba odpowiednio dopasować. Większy monitor zapewni dobrą widoczność i komfort pracy wszystkim uczestnikom spotkania. Obraz powinien być wyraźny. Ogromną zaletą wysokiej jakości monitorów jest fakt, że korzystanie z nich nie męczy wzroku.

Istotne jest również ustawienie monitora w odpowiednim miejscu. Można powiesić go na ścianie lub na stojaku. Ta druga możliwość szczególnie sprawdzi się, kiedy mamy potrzebę przemieszczania monitora.

Wielkość a rozdzielczość monitora - co warto wiedzieć?

Oprócz wielkości istotna jest również rozdzielczość monitora. Do niedawna mieliśmy do czynienia z rozdzielczością Full HD. Dawało nam to obraz o proporcjach 16 9 oraz rozdzielczość 1920×1080 pikseli. Obecnie rozdzielczość Full HD staje się nieaktualny, wypiera ją UHD. Rozdzielczość ekranu UHD cechuje się proporcją 16 9 oraz rozdzielczością obrazu 3840 x 2160.

Aktualnie optymalną rozdzielczością monitorów przeznaczonych do sal konferencyjnych jest UHD. Do wyświetlania dowolnej treści, oglądania filmów. Zapewni po prostu doskonałą jakość obrazu.

Czasami stosujemy określenie rozdzielczości 4K , nie jest ono poprawne w przypadku sal konferencyjnych. Monitory wielkoformatowe cechują proporcje 16 9. Rozdzielczość 4K to odpowiednik UHD ale w proporcji 19 10 co daje nam wielość w pikselach 4096×2160. Określenia te potocznie są stosowane zamiennie, natomiast powinniśmy na to uważać, mówiąc o konkretnych urządzeniach.

Czy zakrzywiony monitor dobrze sprawdzi się w sali konferencyjnej?

Dobierając monitory przeznaczone do sal konferencyjnych musimy dopasować się do potrzeb wszystkich uczestników spotkania. Zakrzywiony monitor oferuje jedynie jedno, centralnie położone komfortowe miejsce oglądania. Dlatego zakrzywione monitory nie nadają się do wykorzystania w salach konferencyjnych. Są świetnym rozwiązaniem do pracy biurowej, natomiast nie sprawdzają się w salach spotkań.

Światło słoneczne w sali konferencyjnej

Monitor powinien dobrze wyświetlać treści. Jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie z uwagi oświetlenia w sali konferencyjnej. W takiej sytuacji pomocny może okazać się matowy ekran z antyodblaskową powierzchnią. Nie tylko parametry takie jak rozmiar monitora, rozdzielczość monitora czy szerokie kąty widzenia mają duże znaczenie. Jeżeli pojawi się konieczność wyświetlenia filmu instruktażowego w trakcie słonecznego dnia, może się okazać konieczne zamontowanie odpowiednich rolet, jeśli nie zastosujemy odpowiednio jasnego monitora.

Czym powinien charakteryzować się idealny monitor?

Dobrze dobrany monitor to taki, który jest dopasowany rozmiarem do sali oraz ilości miejsca, posiada niski czas reakcji matrycy, wysoki kontrast oraz wysoką rozdzielczość. Należy pamiętać, że każdy parametr pozwoli na mniejsze zmęczenie oczu uczestników spotkania. Zastosowanie odpowiedniego monitora jest kluczowe, aby zapewnić komfortową pracę w sali spotkań.

Właściwy wygląd i wyposażenie sali konferencyjnej to wizytówka firmy. Dlatego warto wyposażyć ją w profesjonalny sposób. Opierając się na długoletnim doświadczeniu nasi specjaliści pomogą dobrać właściwe urządzenie i parametry monitora do wielkości pomieszczenia oraz potrzeb jego użytkowników. Sprawdź polecane monitory lub skontaktuj się z nami, aby Twoje spotkania biznesowe mogły przebiegać bez zakłóceń.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?
skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!

    Podobne prace

    Czym jest system Digital Signage i jakie ma zastosowanie?

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia wielofunkcyjnego do biura?

    Nagroda BLI 2022 dla Canon UniFlow Online