Wyposażenie sali konferencyjnej – co musisz wiedzieć?

Planując wyposażenie sal konferencyjnych, ważne jest uwzględnienie różnych aspektów, aby stworzyć funkcjonalne i efektywne środowisko na spotkania biznesowe. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu konferencyjnym odbywają się nie tylko szkolenia i nie służy jedynie pracownikom. Sala konferencyjna często pełni funkcję reprezentacyjną, zapraszamy tu ważnych gości oraz kluczowych klientów. Zarówno osobiście, jak i podczas wideokonferencji. Dlatego warto zainwestować nie tylko w wygodne meble i krzesła, ale również wysokiej klasy sprzęt audio-wizualny, systemy nagłośnienia i odpowiednie oświetlenie.

Jak widać wiele czynników ma wpływ na efekt końcowy i już na etapie planowania trzeba je wziąć pod uwagę, aby sala konferencyjna spełniała wszystkie oczekiwania.

Układ sali konferencyjnej

Wybór odpowiedniego układu stołów w sali konferencyjnej zależy od wielu czynników, takich jak przestrzeń, którą dysponujemy, liczby korzystających osób, rodzaju i celu spotkań, które będą się odbywać w pomieszczeniu oraz preferencji firmy. Oto kilka popularnych ustawień w salach konferencyjnych:

Układ podkowy czyli kształt litery U to idealny układ do rozmieszczenia uczestników wokół trzech stron stołu, tworząc przestrzeń w środku. W takiej konfiguracji prowadzący spotkanie może mieć stały kontakt wzrokowy z uczestnikami i łatwo prowadzić dyskusje. Ustawienie stołu w kształcie podkowy dla uczestników konferencji lub spotkania umożliwia także wykorzystanie prezentacji multimedialnych, projektora czy ekranu, znajdujących się na czwartej stronie. Uczestnicy skupiają uwagę na prowadzącym lub prelegencie. Centralna przestrzeń jest pozostawiona dla prowadzącego.

Układ trapezu jest podobny do układu podkowy, ale uczestnicy są ustawieni na krótszym boku stołu, a prowadzący na dłuższym. Może być stosowany wtedy, gdy jest potrzebna większa ilość miejsc siedzących, a jednocześnie chce się zachować kontakt wzrokowy. Taki układ sali konferencyjnej idealnie nadaje się do wideokonferencji. Osoby siedzące nie zasłaniają się nawzajem, siedząc przy bocznych krawędziach stołu.

W układzie okrągłym stoły są ustawione wokół siebie, tworząc koło lub wielki okrąg. Takie rozmieszczenie mebli sprzyja dyskusjom i interakcji między uczestnikami. Układ okrągły jest idealny podczas wymiany pomysłów i burzy mózgów.

Układ klasyczny to najczęściej prostokątne stoły. W tym układzie stoły są ustawione w długim rzędzie lub w prostokątnym kształcie. Nadaje się do formalnych spotkań, na których potrzebna jest prezentacja multimedialna i prace w grupach. Uczestnicy siedzą wokół centralnego stołu, co sprzyja interakcji i notowaniu.

układ sali konferencyjnej
układ sali konferencyjnej
układ sali konferencyjnej

Układ teatralny czyli rzędy krzeseł jest doskonały do dużych wydarzeń, wystąpień, gdzie nie ma potrzeby zachowania interakcji między uczestnikami. Można w nim pomieścić wiele osób, a każdy uczestnik skupia się na prowadzącym lub ekranie. Najczęściej jest stosowany na konferencjach, wykładach czy prezentacjach.

Można także postawić na elastyczny układ przestrzenny sali, umożliwiający szybkie dostosowanie konfiguracji mebli do różnych rodzajów spotkań, takich jak prezentacje, warsztaty czy sesje plenarne.

Podczas wyboru układu stołów warto zastanowić się nad liczbą osób, charakterem spotkania, celami wydarzenia oraz przewidywanymi aktywnościami. Ostateczny wybór zależy od Twoich konkretnych potrzeb i preferencji, a także od dostępnej przestrzeni w sali konferencyjnej. Pamiętaj również o udogodnieniach, takich jak dostęp do gniazdek, sprzętu audio-wizualnego i wygodnych krzeseł. Jeśli chcesz zaprojektować od A do Z salę konferencyjną możemy pomóc zrobić to kompleksowo. Współpracujemy bowiem wraz z naszym działem meblowym (projekt, wykonanie, tapety, wykładziny, meble biurowe + wyposażenie audiowizualne).

Wyposażenie sali konferencyjnej - wygoda i komfort

Co powinno cechować sale konferencyjne? Przede wszystkim estetyka, funkcjonalność oraz wygoda. Na powyższe aspekty wpływają odpowiednio dobrane ergonomiczne meble konferencyjne – szczególnie ważne są wygodne krzesła. Komfortowe i ergonomiczne krzesła oraz stoły sprzyjają długotrwałym spotkaniom, zwiększając koncentrację i zaangażowanie spotykających się osób. Na komfort uczestników spotkania wpływają również praktyczne i funkcjonalne meble służące do przechowywania, aby utrzymać porządek i schować kable, sprzęt audio-wizualny i inne akcesoria.

Kluczowe dla efektywnych spotkań i prezentacji jest jasne, ale łagodne oświetlenie, które nie jest zbyt męczące dla oczu. Możliwość regulacji oświetlenia może być przydatna na przykład podczas prezentowania i wyświetlania treści lub w trakcie dyskusji. Odpowiednie światło wpływa na pozytywną atmosferę i umożliwia wygodne korzystanie z dokumentacji, notatek i urządzeń elektronicznych. Podsumowując, estetyczny i profesjonalny wystrój sprzyja skupieniu i koncentracji.

Projektory i monitory, a sale konferencyjne

Monitor interaktywny, projektor biznesowy czy monitory pozwalają na interaktywną prezentację, co zwiększa zaangażowanie i ułatwia zrozumienie przedstawianej tematyki. Wybór projektora i monitorów do sali konferencyjnej zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, liczba biorących udział w szkoleniu i gości, rodzaj demonstrowanej treści oraz budżet. Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu do sal konferencyjnych?

W pomieszczeniach konferencyjnych zaleca się zastosowanie projektorów multimedialnych o wysokiej jasności, zwłaszcza jeśli sala jest oświetlona sztucznym światłem. Rozdzielczość oraz współczynnik kontrastu powinny być wystarczająco wysokie, aby prezentacje były czytelne i ostre. Bardzo istotna jest także żywotność lamp oraz ich niski koszt przy ewentualnej wymianie. Rodzaj projektorów dobieramy przede wszystkim do wielkości pomieszczenia. Istnieją modele, które poradzą sobie nawet przy bardzo bliskiej projekcji. Na samym początku trzeba się także zdecydować czy instalujemy urządzenie na stałe, czy będziemy je przenosić do innych miejsc. Wówczas nasi specjaliści zaproponują projektor mobilny.

Podobne kwestie należy rozważyć wybierając monitory interaktywne. Tu także liczy się odpowiednio dostosowany rozmiar do odległości, z jakiej będą oglądane materiały multimedialne. Rozdzielczość i jasność również mają znaczenie dla jakości obrazu. Możemy zdecydować się na model z wbudowaną tablicą sterowaną dotykowo. W zależności od potrzeb, rozważ zastosowanie jednego dużego monitora lub kilku mniejszych. Warto zastanowić się nad tym czy monitory zostaną zamontowane na ścianie, na stojakach, czy być może na mobilnych podstawach.

Zadbaj o odpowiednie nagłośnienie

Właściwe nagłośnienie w sali konferencyjnej jest kluczowe, aby uczestnicy mogli jasno i wyraźnie słyszeć prezentacje, dyskusje oraz rozmowy podczas wideokonferencji. W jaki sposób możemy zadbać o dobre nagłośnienie?

Warto zacząć od dokładnej oceny rozmiaru, kształtu i akustyki sali konferencyjnej. Dopiero wówczas dobieramy mikrofony i system głośników, aby każdy uczestnik mógł klarownie słyszeć prezentującego. W zależności od powierzchni, może być konieczne zastosowanie różnych rozwiązań nagłośnieniowych. Zazwyczaj głośniki sufitowe lub kolumnowe są umieszczane wzdłuż ścian, aby zapewnić równomierne odsłuchiwanie. Umieszczając głośniki w odpowiednich miejscach, dźwięk będzie się równomiernie rozprowadzać po całej sali.

Podobnie dostosowujemy mikrofony do potrzeb i typu pomieszczenia. Bezprzewodowe mikrofony ręczne lub nagłowne mogą być przydatne w przypadku prezentacji ruchomych. Istotnym szczegółem jest także dostosowanie miejsca do ograniczenia echa, by nie wpływało na jakość dźwięku. Wykorzystać można do tego np. wykładziny, zasłony, panele akustyczne i inne elementy absorbujące dźwięk. Kolejnym elementem jest odpowiednia izolacja akustyczna, aby unikać hałasu z zewnątrz oraz zapobiegać echom wewnątrz sali.

Zapewnienie odpowiedniego nagłośnienia to kluczowy element udanych konferencji, zatem warto poświęcić czas na jego staranne zaplanowanie i wdrożenie. Właściwe dostosowanie systemu do konkretnych potrzeb sali pozwoli uniknąć wielu problemów związanych z dźwiękiem.

Postaw na dobrą komunikację biznesową

Dobrze wyposażone sale konferencyjne mogą znacząco poprawić efektywność i jakość komunikacji biznesowej. Doskonała jakość dźwięku i obrazu umożliwia  klarowną prezentację, co wpływa pozytywnie na zrozumienie przekazywanej informacji. Możliwość przeprowadzania wideokonferencji, prezentacji online i korzystania z narzędzi do współpracy online, ułatwia kontakt z partnerami biznesowymi lub zespołem rozproszonym geograficznie.

Wyposażenie sali konferencyjnej - systemy konferencyjne

Systemy audiowizualne oraz zestawy wideokonferencyjne pozwalają na doskonałe prowadzenie meetingów biznesowych online i współpracę wirtualną. W naszym asortymencie znajdują się renomowane marki, takie jak Poly, Logitech, Shure, Jabra oraz Biamp, które gwarantują najwyższą jakość dźwięku i obrazu. Oferujemy kompleksowe zestawy konferencyjne, zawierające kamery HD lub 4K dla doskonałej jakości obrazu, soundbary, głośniki konferencyjne zapewniające klarowność dźwięku oraz słuchawki i mikrofony dla uczestników spotkania. Znane z niezawodności zaawansowane systemy konferencyjne sprawdzą się doskonale zarówno w małych salach konferencyjnych, jak i dużych salach szkoleniowych. W naszej ofercie dostępne są również zestawy wideokonferencyjne dedykowane do Microsoft Teams, Zoom, Google Hangouts.

Jak łatwo sterować sprzętem audio-wizualnym? Pomagają w tym proste w obsłudze nowoczesne systemy sterowania, które pomagają nam zintegrować wszystkie urządzenia. Wśród sprawdzonych przez nas marek znajdują się rozwiązania Atlona, Biamp oraz Crestron. Oferujemy różnorodne panele dotykowe i interfejsy do sterowania wideokonferencją.

Korzyści z naszych rozwiązań:

  • Efektywność każdego spotkania online,
  • Zwiększenie wydajności pracy zespołowej,
  • Łatwość obsługi i integracji z różnymi platformami konferencyjnymi.

Dodatkowe akcesoria

Wyposażenie sal konferencyjnych to także dodatkowe udogodnienia, które pozwolą jeszcze bardziej zintegrować i usprawnić procesy każdego spotkania czy konferencji. Aby uniknąć zdublowania rezerwacji wydarzenia, proponujemy systemy rezerwacji sal. Specjalny panel wyświetla agendę rezerwacji przed salą, dzięki czemu można uniknąć przypadkowych gości oraz pomyłek. Ułatwiamy także uczestnikom odnalezienie właściwego miejsca i dotarcie na czas na konferencję czy szkolenie.

Można również wyposażyć salę w sterowanie oświetleniem i roletami oraz czujniki obecności uruchamiające systemy AV w sali. Automatycznie dostosowują one jasność, temperaturę i inne ustawienia do liczby osób w pomieszczeniu. W niektórych przypadkach może być potrzebna adaptacja akustyczna i dodatkowe wygłuszenie pomieszczenia.

Wyjątkowo ułatwiają spotkanie systemy do bezprzewodowej transmisji obrazu Barco. Umożliwiają bowiem bezprzewodowe wyświetlanie treści nawet z kilku urządzeń.

Wyposażenie sali konferencyjnej - podsumowanie

Dobrze wyposażona sala konferencyjna nie tylko ułatwia przekazywanie informacji, ale także buduje pozytywne wrażenie o firmie czy instytucji, której jest własnością. Wpływa to na profesjonalizm organizacji i zwiększa skuteczność procesów komunikacyjnych w biznesie.

Zajmujemy się wszystkim kompleksowo. Podchodzimy indywidualnie do każdego wyzwania, mamy duże doświadczenie w tworzeniu od podstaw oraz modernizacji istniejących już sal konferencyjno- szkoleniowych.

Zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowej oferty oraz konsultacji dotyczących najlepszego dostosowania systemu do Państwa wymagań.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?
skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!




* wymagane pola

Podobne prace

Umów się na bezpłatny audyt druku

Uzyskaj darmową wycenę projektu

wspólpraca specjalistow AV z LobosLink z architektami

Współpraca specjalistów AV z architektami