Współpraca specjalistów AV z architektami

Z doświadczenia wiemy, że połączenie sił zespołów architektów z inżynierami technologii audiowizualnych jest bardzo istotne już od samego początku założeń projektowych. Pozwala na zapewnienie spójności projektu, podnosi estetykę i powoduje, że system audiowizualny nie tylko ładnie komponuje się z wnętrzem, ale również spełnia oczekiwania funkcjonalne.

Jesteśmy grupą specjalistów z dużym doświadczeniem w dziedzinie systemów audio-wideo. Zajmujemy się kompleksową obsługą projektów. Planujemy, rozrysowujemy, instalujemy, programujemy i uruchamiamy systemy AV. Wyposażamy między innymi sale konferencyjne, huddle roomy, aule wykładowe. Tworzymy systemy nagłośnieniowe i zajmujemy się digital signage. Podczas realizacji bardzo często współpracujemy z architektami i projektantami wnętrz.

Dlaczego współpraca specjalistów AV z architektami podczas projektu i realizacji systemów audiowizualnych jest taka ważna?

Aby stworzyć biuro, które będzie urzekać nie tylko wyglądem, ale też rozwiązaniami technologicznymi, niezbędna jest współpraca architektów i projektantów wnętrz z integratorami AV. W celu uniknięcia konfliktów i skuteczniejszej realizacji wizji inwestora, ważne jest, aby obie strony zrozumiały specyfikę pracy, możliwości i ograniczenia drugiej. Integrator AV skupia się na stworzeniu systemu AV, który jest łatwy w obsłudze, elastyczny i przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy. Natomiast architekci i projektanci koncentrują się na użyteczności funkcjonalnej, bezpieczeństwie i walorach estetycznych biura. Aby współpraca między tymi podmiotami była udana, ważne jest, aby integrator AV brał pod uwagę potrzeby projektantów, a projektanci byli otwarci na sugestie integratora dotyczące technologii.

Koordynacja działań na etapie projektu

Każde zastosowanie przestrzeni biurowej wymaga odpowiedniego projektu. Miejsce powinno być dostosowane do potrzeb zespołu lub grup z niego korzystających. Inaczej projektujemy sale na spotkania zarządu, a inaczej na przestrzeń prezentacji działu sprzedaży, szkoleń czy marketingu. Studia projektowe i architekci często wykonują projekt biura, ale warto zaangażować w plany także specjalistów z branży audiowizualnej.

W fazie projektowania wnętrz możemy dobrać wyposażenie tak, aby nie zaburzyło koncepcji wizualnej studium architektonicznego, zapewniając jednocześnie niezbędną funkcjonalność. Istotne są nie tylko kolory, meble, dekoracje czy materiały. Chodzi również o odpowiednie okablowanie, skoordynowanie oświetlenia z mikrofonami sufitowymi lub projektorem.

Wnętrze biura powinno być również odpowiednio zaprojektowane akustycznie, co znacząco wpływa na komfort pracowników. Dobra akustyka i ograniczenie pogłosu tworzą przyjazną przestrzeń dla każdego rodzaju spotkań, także tych zdalnych. Nawet najdoskonalsze mikrofony i procesory dźwięku nie rozwiązują problemu akustyki pomieszczenia w 100%.

Już na etapie projektowania biura można zaplanować wykonanie odpowiedniego okablowania, zlecić wzmocnienia ścian, do których zostaną przymocowane monitory oraz zadbać o materiały, które ulepszą akustykę pomieszczenia.

Planowanie biura pod względem technologicznym i architektonicznym

Firma zajmująca się projektowaniem systemów audio-video oraz sal konferencyjnych doskonale uzupełnia projekt wizualny architektów. Dzięki temu można stworzyć elastyczny system audiowizualny, który będzie zintegrowany z sieciami IT, oświetleniem, a także z konstrukcją samego budynku.

Projektowanie biura to temat multidyscyplinarny, wymagający wielu konsultacji i uzgodnień, które lepiej przeprowadzić zanim rozpoczniemy prace adaptacyjne i remontowe. Oczywiście wiąże się to również z oszczędnościami i uniknięciem niepotrzebnych wydatków i stresu. Czas poświęcony na zaplanowanie biura pozwala na bezpieczeństwo naszej inwestycji. Przed wydaniem pieniędzy mamy informacje, które zapewniają nam optymalne wykorzystanie budżetu.

Jakich błędów możemy uniknąć dzięki dobrej współpracy integratorów AV z projektantami?

Pracownia projektowania wnętrz tworzy wizualizację pokoju z umeblowaniem, oświetleniem, ścianami. Dba o użyteczność i walory estetyczne wnętrza. Często jednak nie obejmuje części sprzętu audio-wideo, takich jak głośniki, projektory czy mikrofony. Zwykle wizualizacja wygląda dobrze, ale w fazie realizacji może okazać się, że występują nagle konflikty pomiędzy branżami, które są ważne dla funkcjonowania systemu audiowizualnego. Na przykład oświetlenie zakłóca działanie projektora, a głośniki nie mają wystarczającej ilości miejsca nad sufitem podwieszanym. Przy wyborze mebli nie jest brana pod uwagę przestrzeń szafy rackowej, która musi zawierać kluczowe elementy systemu AV. Dlatego bardzo ważne jest, aby architekci już na wczesnym etapie współpracowali z ekspertami w dziedzinie rozwiązań audio-wideo.

Specjaliści AV mogą dostarczyć wiedzę na temat optymalnych rozwiązań technicznych, takich jak np. rodzaj i ilość głośników, mikrofonów itp., które będą potrzebne do zapewnienia odpowiedniej jakości audio. Współpraca z architektami pozwala na zaprojektowanie przestrzeni, która będzie estetycznie atrakcyjna i funkcjonalna zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym.

Zalety koordynacji integratorów AV z projektantami i architektami biur

  • Stworzenie funkcjonalnej przestrzeni i dostosowanie rozwiązań AV zgodnie z potrzebami klienta.
  • Optymalizacja kosztów i oszczędności związane z ewentualnymi poprawkami. Dostosowanie rozwiązań do budżetu.
  • Zorganizowanie estetycznego i funkcjonalnego biura, w którym wszystko będzie działać bez zarzutu.
  • Skrócenie czasu wdrożenia i zminimalizowanie ryzyka opóźnień w realizacji projektu. Dzięki temu biuro może szybciej cieszyć się nowymi rozwiązaniami AV i skorzystać z ich zalet.

Zapraszamy biura architektoniczne do współpracy z naszymi integratorami systemów audiowizualnych z LobosLink.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?

Skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!




* wymagane pola

Podobne wpisy