Biamp – Nagłośnienie sali konferencyjnej: jak zapewnić odpowiednią akustykę?

Sala konferencyjna to jedno z najważniejszych pomieszczeń w biurze. Odbywają się w niej spotkania biznesowe, wewnętrzne zebrania zespołów, burze mózgów, prezentacje multimedialne, warsztaty i szkolenia dla pracowników. Jak zaplanować odpowiednie nagłośnienie w sali konferencyjnej?

Odpowiedni system nagłośnienia w sali konferencyjnej to podstawa w czasach tzw. pracy hybrydowej. Zespoły w wielu firmach pracują częściowo zdalnie. Spotkania z klientami i konferencje też przeniosły się do online, dlatego odpowiednio zaplanowane nagłośnienie sal konferencyjnych to ważna kwestia przystosowania przestrzeni do aktualnych warunków. Odbieranie połączeń bez zgrzytów, szumów, ale także bez zakłócania pracy innym pracownikom daje swobodę działania. Techniczne problemy nie powinny być przeszkodą w pracy poszczególnych pracowników.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nagłośnienia do sali konferencyjnej?

Każda sala konferencyjna wymaga przygotowanego systemu nagłośnienia. Aby odpowiednio je dobrać trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wymiary sali,
  • akustyka pomieszczenia,
  • zastosowanie nagłośnienia.

Nagłośnienie sali konferencyjnej a wielkość pomieszczenia

System nagłośnienia dobierany jest odpowiednio do wymiarów sali. Dostosowuje się go do długości, szerokości, wysokości, a także układu pomieszczenia. Nagłośnienie w sali konferencyjnej powinno rozkładać się równomiernie. Wielkość sali konferencyjnej jest kluczowa ze względu na dobór odpowiedniej liczby sprzętu nagłaśniającego. W późniejszym etapie wielkość pomieszczenia wpływa także na liczbę i moc dobranych wzmacniaczy, które napędzają cały system nagłośnienia.

W sali konferencyjnej bardzo istotne jest to, aby dźwięk miał jednolite natężenie na całej jej powierzchni. W dużej i długiej sali nie sprawdzą się głośniki umieszczone w jednym miejscu, zazwyczaj z przodu, obok ekranu. Lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie kilku rzędów głośników sufitowych lub ściennych, przez co każda z obecnych osób będzie w podobnej odległości od głośnika, a to sprawi, że wszyscy uczestnicy spotkania będą mieli podobny poziom głośności. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć efektu, gdzie pierwsze rzędy uczestników są zmęczone zbyt wysokim poziomem głośności, natomiast ostatnie proszą o powtórzenie i zwiększenie głośności.

KAŻDY OBIEKT WYMAGA INDYWIDUALNYCH ROZWIĄZAŃ

Odpowiednie nagłośnienie sal konferencyjnych to dbałość o profesjonalizm w firmie. Na ilość głośników w sali konferencyjnej ma również wpływ wysokość pomieszczenia.

Im wyższe pomieszczenie, tym mniej głośników sufitowych. 

Dźwięk z głośnika rozchodzi się stożkowo, więc im dalej znajduje się od pracownika, tym większą pokrywa powierzchnię. Ta zasada ma również swoje granice. Powyżej 3,5 m konieczne jest przejście na zestawy głośnikowe ścienne lub projektory dźwięku (kosztem znaczącego pogorszenia jakości).

Akustyka pomieszczenia w sali konferencyjnej

Sala konferencyjna to tylko jedno z pomieszczeń w biurze. Istotne jest, aby dźwięki z sali konferencyjnej były dobrze słyszalne dla każdego uczestnika spotkania, ale nie zakłócały pracy innym pracownikom. Akustyka pomieszczenia również będzie miała wpływ na liczbę głośników w sali konferencyjnej.

Im gorsza akustyka w sali konferencyjnej, większe echo,
tym większa liczba małych głośników, które trzeba w niej zastosować.

Takie rozwiązanie sprawi, że lepiej poradzimy sobie z echem i pogłosem. Dobrym przykładem w tym przypadku są kościoły, w których instalowane są głośniki kolumnowe zawierające dużo małych głośniczków. Dzięki temu można uniknąć dużych przetworników i tonów niskich, które ze względu na charakter fali dźwięku najbardziej rozchodzą się po pomieszczeniu.

Z pogłosem i akustyką można walczyć za pomocą procesorów dźwięku DSP. Będą one szczególnie potrzebne, jeśli w systemie znajdą się mikrofony oraz systemy wideokonferencyjne. W nowoczesnych salach konferencyjnych takie systemy są już standardem. Większość firm przygotowuje się na zdalne połączenia z pracownikami, partnerami biznesowymi czy klientami.

W nowoczesnych salach konferencyjnych często spotkać się można z problemem „twardej architektury”, czyli takimi materiałami jak beton, szkło, regips. To piękne wizualnie przestrzenie, ale ich akustyka pozostawia wiele do życzenia. W pomieszczeniach dźwięk nienaturalnie się “niesie”, a w sali pozostaje nieefektywne echo. Jednym ze sposobów na poprawienie akustyki w takiej sali konferencyjnej jest zastosowanie paneli Fluffo, które są dostępne w formie paneli ściennych i sufitowych.

Wideokonferencje a nagłośnienie konferencyjne

Rodzaj nagłośnienia (oraz rodzaj sprzętu nagłaśniającego) w sali konferencyjnej będzie różnił się ze względu na jej przeznaczenie. Jeśli sala ma być wykorzystywana na wewnętrzne spotkania i szkolenia, wybrany sprzęt będzie wyglądał inaczej. Jeśli pomieszczenie ma spełniać też rolę sali do wideokonferencji, w grę wchodzą dodatkowe przetworniki dobrane przede wszystkim do przekazywania ludzkiej mowy.

Inne głośniki zastosować należy w auli, w której potrzeba dużej głośności i/lub słuchana będzie muzyka. W takich przypadkach dużo ważniejsze będzie pełne pokrycie pasma słyszalnego od 20Hz do 20kHz. W muzyce, w przeciwieństwie do mowy, występują bardzo niskie tony, które nagłośnienie powinno wyłapać i zaakcentować. To one zapewniają dobry odbiór utworów muzycznych.

Inny sprzęt zastosować należy w sytuacji, gdy muzyka towarzyszy jako tło. Wtedy swoje zadanie spełnią małe urządzenia, które mają niską maksymalną głośność.

Nagłośnienie w salach jest potrzebne by odtworzyć dźwięk z prezentacji, podbicia mowy prowadzącego czy uczestników. Prowadzący konferencję, spotkanie czy szkolenie powinien mieć komfort mówienia do uczestników, a jego głos powinien być wzmacniany przez zestawy nagłaśniające tak, aby chronić gardło przed ewentualnymi konsekwencjami długotrwałego wykorzystywania aparatu mowy.

W ostatnim czasie bardzo popularną formą spotkań firmowych oraz biznesowych są wideokonferencje. Taka forma zebrania nie ogranicza uczestników, jeśli chodzi o miejsce pobytu. Połączenie można zrealizować z dowolnego miejsca na świecie. Wideokonferencje wykorzystuje się również w kolejnych etapach rekrutacji nowych pracowników. Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana jest za pomocą połączenia wideo.

To ostatnie zastosowanie sal konferencyjnych tworzy najwięcej wyzwań w kontekście nagłośnienia, ze względu na to, że konieczne jest wykorzystanie mikrofonów o dużym zasięgu. Aby nie tworzyły się sprzęgnięcia oraz pogłos, konieczne jest zastosowanie odpowiednich procesorów dźwięku DSP. Czasami tego typu procesory wbudowane są w sprzęt np. Logitech Rally Bar. W innych przypadkach są to osobne urządzenia, jak w przypadku: Biamp Devio czy Biamp Tesira Fote.

Głośniki do sali konferencyjnej - jakie modele wybrać?

Wybierając głośniki do pomieszczeń konferencyjnych należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Akustyka w pomieszczeniu – będzie wpływać na to, jakiej wielkości urządzenia będziemy stosować, upraszczając, w sytuacji dużego pogłosu w danym miejscu będziemy stosować dużo mniejsze przetworniki oraz takie, które mają charakter kierunkowy. Będziemy również unikać niskich tonów, gdyż to one przenoszą największą energię fali akustycznej powodując najsilniejszy efekt pogłosu.
  • Rodzaj odtwarzanego dźwięku – inny sprzęt zastosujemy w salach konferencyjnych, gdzie przede wszystkim system nagłośnienia pomieszczenia ma służyć odtwarzaniu mowy. Inne przetworniki zastosujemy natomiast w przypadku muzyki tła, a jeszcze inne w przypadku nagłośnienia, które przede wszystkim ma służyć odtwarzaniu muzyki, która ma stanowić ważny element prezentacji.
  • Fizyczne możliwości instalacji – w pomieszczeniach, które wymagają muzyki tła czy reprodukcji mowy, możemy zastosować system nagłośnieniowy zabudowany w suficie podwieszanym, jeśli pomieszczenie zostało zaprojektowane z otwartymi sufitami, które ostatnio są coraz bardziej popularne, będziemy musieli zastosować głośniki zwieszane. Możemy również stosować zestawy głośnikowe instalowane na ścianach pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, by zapewnić głośność na odpowiednim poziomie dla słuchaczy w różnych odległościach od przetworników. Osoby stojące blisko głośników ściennych mogą odczuwać dyskomfort spowodowany zbyt wysokim poziomem sygnału, natomiast osoby na końcu pomieszczenia mogą narzekać na jego zbyt niski poziom.
głośnik Biamp w sali konferencyjnej

Rodzaj głośników

Wybór głośników uzależnimy od ich rodzajów. Sprzęt nagłaśniający możemy podzielić na bardzo rożne kategorie oraz podkategorie, natomiast najbardziej podstawowym będzie podział wynikający z ich kształtu oraz częściowo zastosowania.

Głośnik sceniczny – wykorzystywany do nagłaśniania scen oraz wydarzeń muzycznych.

Projektory dźwięku – wykorzystane w przestrzeni, gdzie znajduje się w dużej odległości od źródła głosu czy muzyki. Hale produkcyjne, parkingi podziemne, ale również stadiony czy hale sportowe.

Głośnik ścienny – instalowany na powierzchni, bardzo szerokie zastosowanie od mniejszych scen i hali sportowych przez sale konferencyjne, aż po zastosowania związane z muzyką tła.

Głośnik zwieszany – instalowany na suficie lecz pozwalający na obniżenie głośnika względem jego mocowania. Jest równie szeroko stosowany jak głośnik ścienny. Cechuje go możliwość bardzo równomiernego ułożenia względem słuchaczy.

Głośnik sufitowy – instalowany w sufitach podwieszanych. Stosowany jest w salach konferencynych, aulach wykładowych oraz w zastosowaniach jako muzyka tła.

Jakość dźwięku

Na jakość brzmienia znaczący wpływ będzie odpowiednie dobranie oraz rozstawienie urządzeń. Błędne ich rozmieszczenie może doprowadzić do znoszenia się wybranych częstotliwości, co w najlepszym wypadku będzie wymagało korekty w procesorze dźwięku, a w najgorszym doprowadzi do nieprzyjemnego w odbiorze dźwięku pozbawionego pewnego zakresu częstotliwości.

Duży wpływ na odbiór brzmienia będzie miało samo jego wysterowanie. Ma to szczególne znaczenie jeśli mówimy o większych pomieszczeniach. W nowoczesnych instalacjach mamy do dyspozycji zaawansowane procesory dźwięku, które wraz z odpowiednio wykwalifikowanym inżynierem pozwalają na korektę w odpowiednich pasmach, jak i ustawienia odpowiednich opóźnień, które sprawiają że rozchodzący dźwięk jest bardziej naturalny w odbiorze.

Wpływ na jakość dźwięku będzie miała również jakość elektroniki, wzmacniaczy oraz samych głośników. Natomiast najistotniejszym elementem będzie ich odpowiednie dobranie i wystrojenie systemu. Kupienie najdroższego sprzętu wcale nie musi oznaczać dobrej jakości dźwięku. Kluczowy jest dobór i strojenie systemu.

Nagłośnienie w auli uniwersytetu Rolniczego

Ilość głośników

Ilość sprzętu nagłaśniającego jest bardzo istotna dla równomiernego pokrycia pomieszczenia dźwiękiem. Chcąc zaprojektować dobre nagłośnienie sali, musimy znać jej wymiary. Błędem jest stosowanie małej ilości coraz większych urządzeń do nagłaśniania wraz ze wzrostem wymiarów pomieszczenia.

Większe przetworniki będą cechować się większym współczynnikiem SPL, w efekcie czego możemy osiągnąć wyższy poziom głośności. Parametry oczywiście są ważne, natomiast musimy pamiętać, że wraz z każdym metrem odległości poziom dźwięku spada o 6 dB, w związku z czym podnosząc poziom dB, który emituje głośnik, będzie on słyszalny z większej odległości, natomiast osoby zaraz przy nim mogą odczuwać dyskomfort związany ze zbyt wysokim poziomem dB.

Dla tego liczbę urządzeń nagłaśniających należy dobierać w zależności od wielkości pomieszczenia tak, aby osoby znajdujące się w pomieszczeniu były w możliwie podobnych odległościach od urządzeń nagłaśniających.

Należy również pamiętać o prawidłowym ich rozmieszczeniu. Sprzęt grający naprzeciwko siebie będzie tworzyć tzw. efekt grzebienia. Co oznacza, że w zależności od miejsca, w którym stoimy, różne długości fali dźwiękowej będą się znosić, co spowoduje bardzo negatywny odbiór dla słuchaczy.

Na podobne problemy możemy napotkać rozmieszczając źle głośniki niskotonowe. Ich błędne rozmieszczenie może spowodować nakładanie się i niwelowanie poszczególnych częstotliwości.

Zagadnienie nagłośnienia najlepiej zlecić odpowiednio wykwalifikowanym firmom, takim jak LobosLink.

Skontaktuj się BEZPŁATNIE w sprawie nagłośnienia w Twojej firmie.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?
skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!




* wymagane pola

Podobne prace

Uzyskaj darmową wycenę projektu

Wyposażenie sali konferencyjnej co musisz wiedzieć

Wyposażenie sali konferencyjnej – co musisz wiedzieć?

wspólpraca specjalistow AV z LobosLink z architektami

Współpraca specjalistów AV z architektami