Biamp – Nagłośnienie sali konferencyjnej: jak zapewnić odpowiednią akustykę?

Sala konferencyjna to jedno z najważniejszych pomieszczeń w biurze. Odbywają się w niej spotkania biznesowe, wewnętrzne zebrania zespołów, burze mózgów, warsztaty i szkolenia dla pracowników. Jak zaplanować odpowiednie nagłośnienie w sali konferencyjnej?

Odpowiednie nagłośnienie w sali konferencyjnej to podstawa w czasach tzw. pracy hybrydowej. Zespoły w wielu firmach pracują częściowo zdalnie. Spotkania z klientami i konferencje też przeniosły się do online, dlatego odpowiednio zaplanowane nagłośnienie sal konferencyjnych to ważna kwestia przystosowania przestrzeni do aktualnych warunków. Odbieranie połączeń bez zgrzytów, szumów, ale także bez zakłócania pracy innym pracownikom daje swobodę działania. Techniczne problemy nie powinny być przeszkodą w pracy poszczególnych pracowników

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nagłośnienia do sali konferencyjnej?

Każda sala konferencyjna wymaga przygotowanego systemu nagłośnienia. Aby odpowiednio je dobrać trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • wymiary sali konferencyjnej,
 • akustyka pomieszczenia,
 • zastosowanie nagłośnienia.

Nagłośnienie sali konferencyjnej a wielkość pomieszczenia

Nagłośnienie dobierane jest odpowiednio do wymiarów sali konferencyjnej. Dostosowuje się je do długości, szerokości, wysokości, a także układu pomieszczenia. Nagłośnienie w sali konferencyjnej powinno rozkładać się równomiernie. Wielkość sali konferencyjnej jest kluczowa ze względu na dobór odpowiedniej liczby głośników. W późniejszym etapie wielkość sali konferencyjnej wpływa także na liczbę i moc dobranych wzmacniaczy, które napędzają cały system nagłośnienia.

W sali konferencyjnej bardzo istotne jest to, aby dźwięk miał jednolite natężenie na całej jej powierzchni. W dużej, długiej sali nie sprawdzą się głośniki umieszczone w jednym miejscu, zazwyczaj z przodu, obok ekranu. Lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie kilku rzędów głośników sufitowych lub ściennych, przez co każdy uczestnik spotkania będzie w podobnej odległości od głośnika, a to sprawi, że każdy będzie miał podobny poziom głośności. Takie rozwiązanie pomaga uniknąć efektu, gdzie pierwsze rzędy uczestników są zmęczone zbyt wysokim poziomem głośności natomiast ostatnie proszą o powtórzenie i zwiększenie głośności.

KAŻDY OBIEKT WYMAGA INDYWIDUALNYCH ROZWIĄZAŃ

Odpowiednie nagłośnienie sal konferencyjnych to dbałość o profesjonalizm w firmie. Na ilość głośników w sali konferencyjnej ma również wpływ wysokość pomieszczenia.

Im wyższe pomieszczenie, tym mniej głośników sufitowych. 

Dźwięk z głośnika rozchodzi się stożkowo, więc im dalej znajduje się od pracownika, tym większą pokrywa powierzchnię. Ta zasada ma również swoje granice. Powyżej 3,5 m konieczne jest przejście na głośniki ścienne lub projektory dźwięku (kosztem znaczącego pogorszenia jakości).

Akustyka pomieszczenia w sali konferencyjnej

Sala konferencyjna to tylko jedno z pomieszczeń w biurze. Istotne jest, aby dźwięki z sali konferencyjnej były dobrze słyszalne dla uczestników spotkania, ale nie zakłócały pracy innym pracownikom. Akustyka pomieszczenia również będzie miała wpływ na liczbę głośników w sali konferencyjnej.

Im gorsza akustyka w sali konferencyjnej, większe echo,
tym większa liczba małych głośników, które trzeba w niej zastosować.

Takie rozwiązanie sprawi, że lepiej poradzimy sobie z echem i pogłosem. Dobrym przykładem w tym przypadku są kościoły, w których instalowane są głośniki kolumnowe zawierające duże małych głośniczków. Dzięki temu można uniknąć dużych przetworników i tonów niskich, które ze względu na charakter fali dźwięku najbardziej rozchodzą się po pomieszczeniu.

Z pogłosem i akustyką można walczyć za pomocą procesorów dźwięku DSP. Będą one szczególnie potrzebne, jeśli w systemie znajdą się mikrofony oraz systemy wideokonferencyjne. W nowoczesnych salach konferencyjnych takie systemy są już standardem. Większość firm przygotowuje się na zdalne połączenia z pracownikami, partnerami biznesowymi czy klientami.

W nowoczesnych salach konferencyjnych często spotykać się można z problemem „twardej architektury”, czyli beton, szkło, regips. To piękne wizualnie przestrzenie, ale ich akustyka pozostawia wiele do życzenia. W pomieszczeniach dźwięk nienaturalnie się “niesie”, a w sali pozostaje nieefektywne echo. Jednym ze sposobów na poprawienie akustyki w takiej sali konferencyjnej jest zastosowanie paneli Fluffo, które są dostępne w formie paneli ściennych i sufitowych.

Wideokonferencje a nagłośnienie konferencyjne

Rodzaj nagłośnienia (oraz rodzaj głośników) w sali konferencyjnej będzie różnił się ze względu na jej przeznaczenie. Jeśli sala ma być wykorzystywana na wewnętrzne spotkania i szkolenia, wybrany sprzęt będzie wyglądał inaczej. Jeśli pomieszczenie ma spełniać też rolę sali do wideokonferencji, w grę wchodzą dodatkowe przetworniki dobrane przede wszystkim do przekazywania ludzkiej mowy.

Inne głośniki zastosować należy w auli, w której potrzeba dużej głośności i/lub słuchana będzie muzyka. W takich przypadkach dużo ważniejsze będzie pełne pokrycie pasma słyszalnego od 20Hz do 20kHz. W muzyce, w przeciwieństwie do mowy, występują bardzo niskie tony, które nagłośnienie powinno wyłapać i zaakcentować. To one zapewniają dobry odbiór utworów muzycznych.

Inne głośniki zastosować należy w sytuacji, gdy muzyka towarzyszy jako tło. Wtedy swoje zadanie spełnią małe głośniki o niskiej maksymalnej głośności.

Nagłośnienie w salach jest potrzebne do odtworzenia dźwięku z prezentacji, podbicia mowy prowadzącego czy uczestników. Prowadzący konferencję, spotkanie czy szkolenie powinien mieć komfort mówienia do uczestników, a jego głos powinien być wzmacniany przez głośniki tak, aby chronić gardło przed ewentualnymi konsekwencjami długotrwałego wykorzystywania aparatu mowy.

W ostatnim czasie bardzo popularną formą spotkań firmowych oraz biznesowych są wideokonferencje. Taka forma spotkania nie ogranicza uczestników, jeśli chodzi o miejsce pobytu. Połączenie można zrealizować z dowolnego miejsca na świecie. Wideokonferencje wykorzystuje się również w kolejnych etapach rekrutacji nowych pracowników. Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana jest za pomocą połączenia wideo.

To ostatnie zastosowanie sal konferencyjnych tworzy najwięcej wyzwań w kontekście nagłośnienia, ze względu na to, że konieczne jest wykorzystanie mikrofonów o dużym zasięgu. Aby nie tworzyły się sprzęgnięcia oraz pogłos, konieczne jest zastosowanie odpowiednich procesorów dźwięku DSP. Czasami tego typu procesory wbudowane są w urządzenia np. Logitech Rally Bar. W innych przypadkach są to osobne urządzenia, jak w przypadku: Biamp Devio czy Biamp Tesira Fote.

Jak zaplanować dobre nagłośnienie sali konferencyjnej? URZĄDZENIA I WIZUALIZACJA

Sprawdź, jak może wyglądać system rozproszony, w którym znajduje się m.in. jeden procesor DSP Tesira Forte, który obsługuje wiele sal. Projekt oraz wizualizację znajdziesz TUTAJ.

Sieciowe systemy nagłośnienia

Sieciowe systemy nagłośnienia pozwalają na swobodę w projektowaniu i rozbudowie. W serwerowni umieszcza się odtwarzacze muzyki tła, procesory DSP itp., natomiast mikrofony i głośniki rozmieszczone są w całym obiekcie, łączone jedynie siecią LAN.

Takie rozwiązanie sprawdza się w dużych biurach, w których jest więcej niż jedna sala konferencyjna albo w których więcej niż jedno pomieszczenie powinno być przystosowane do wideokonferencji.

Takie rozwiązanie pozwala także na zaprojektowanie okablowania już na etapie budowy i wykonanie całości przez firmę odpowiedzialną za okablowanie strukturalne. Nagłośnienie w biurze można i warto zaprojektować już na wczesnym etapie budowy lub remontu biura.

Zobacz jak wygląda system sieciowy z mikrofonami i głośnikami do wideokonferencji i centralnym DSP. Projekt i realizację znajdziesz TUTAJ.

Nagłośnienie liniowe: zalety tego rozwiązania

Nagłośnienie liniowe to systemy nagłośnienia oparte na technologii 100V. Nagłośnienie liniowe ma jedną, znaczącą zaletę – pozwala na łączenie głośników szeregowo, co bardzo obniża ilość okablowania pomieszczeń. Kolejną zaletą jest praktycznie nieograniczona długość kabli. Wadą jest niestety jakość dźwięku, która jest gorsza niż przy technologii domowej, ale wystarczająca do zastosowań biurowych.

Fakt, że nagłośnienie w sali konferencyjnej jest jednym z kluczowych elementów, jest niepodważalny. Przy wyborze nagłośnienia trzeba zadać sobie kilka ważnych pytań dotyczących miejsca, a także celu wykorzystania nagłośnienia. Systemy audio i wideo w firmach pozwalają na lepsze funkcjonowanie samych firm, podkreślają profesjonalizm i dają możliwość rozszerzenia zakresu działań z lokalnego na globalny.

W wyborze nagłośnienia do biura pomogą specjaliści. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwości, a także cele jakie pomieszczenie ma spełniać, zaprojektują i zlecą realizację nagłośnienia tak, by spełniała założony cel.

Skontaktuj się BEZPŁATNIE w sprawie nagłośnienia w Twojej firmie.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?
skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!

  Podobne prace

  Projekt sali konferencyjnej: dlaczego jest taki ważny?

  Systemy zarządzania drukiem w firmie

  Systemy konferencyjne Logitech – Produkty dopasowujące się do potrzeb