Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Źródłem sygnału może być zabudowany w katedrze komputer jak również laptop…

Nasza najnowsza realizacja miała miejsce na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Niedawno ukończyliśmy jej instalację oraz programowanie. Powstał pomysł, aby ją opisać, ponieważ wiele uczelni posiada podobne zapotrzebowanie i na jej podstawie możemy projektować rozwiązania o różnej skali, bez względu na to na jakiej uczelni będą się znajdować.

Oczywiście jak zwykle w naszym przypadku, rozpoczęliśmy od rozmów z klientem oraz konsultacji. Ustaliliśmy jakie są zapotrzebowania oraz jakie wyzwania będą stawiane przed systemem audiowizualnym w auli. W zeszłym roku oddaliśmy do użytku bliźniaczą aulę. Dzisiaj po blisko roku funkcjonowania klient dokładnie wiedział, co chciałby zmienić, a co zachować. Finalnie okazało się, że zmieniliśmy tylko drobne elementy instalacyjne oraz delikatnie zmodyfikowaliśmy system nagłośnienia tak, aby w łatwiejszy sposób można było regulować sposób jego działania. Całość oparta została na rozwiązaniach amerykańskiego producenta Atlona. Zarówno rozesłanie sygnału, jak i sterowanie systemem zostało wykonane na ich produktach. Sterowanie salą opiera się na systemie IP Velocity. Takie podejście ułatwia okablowanie systemu oraz pozwala na jego łatwą rozbudowę w przyszłości. Za dystrybucję sygnału odpowiada matryca AT-UHD-CLSO-612. Dzięki podwójnemu wyjściu (HDMI oraz HDbaseT) pozwoliła na zbudowanie systemu opartego o projektor oraz monitor podglądowy znajdujący się na katedrze. Do laserowego projektora Epson EB-L510U poprowadzono jedynie jeden kabel. Za pomocą technologii HDbaseT przesłany został nie tylko obraz, ale również sterowanie do projektora. Projektor dzięki technologii laserowej zapewnia doskonały obraz, szybkie uruchamianie oraz żywotność gwarantowaną na poziomie 12 tys. godzin.

Źródłem sygnału może być zabudowany w katedrze komputer, jak również laptop przyniesiony przez prowadzącego. W systemie zachowaliśmy wsteczną kompatybilność ze standardem VGA, co w środowisku uczelnianym okazuje się w dalszym ciągu koniecznością. Przyłącza znajdują się w katedrze w mediaboxie Bachmann Venid. Pozwala ono na ukrycie wszelkich kabli oraz po zamknięciu pozostawia gładką powierzchnię katedry. Dla wykładowców duża otwarta katedra była bardzo istotna, stąd monitor podglądowy został umieszczony na uchwycie gazowym pozwalającym na jego dowolne ustawienie oraz przesunięcie w miejsce, gdzie nie koliduje z przyniesionymi przez wykładowcę eksponatami.

Sterowanie systemem zostało zorganizowane w taki sposób, aby użytkownik o różnym zaawansowaniu technologicznym mógł sobie z nim poradzić. Przy wejściu do auli znajduje się klawiatura Atlona AT-ANC-108D, za pomocą której wykładowca może uruchomić system oraz sterować roletami. Automatycznie zostanie uruchomiony projektor, rozwinięty ekran oraz wybrane źródło jakim jest komputer zabudowany w katedrze. Dzięki temu po podpięciu pendrive można od razu przejść do prowadzenia zajęć.

Dla użytkowników chcących skorzystać z pełnych możliwości systemu, na katedrze zainstalowany został iPad, dzięki któremu możemy zmieniać źródła wyświetlanego obrazu, sterować roletami, ekranem oraz projektorem. Do dyspozycji wykładowców są dwa rodzaje mikrofonów Relacart. Nagłowny oraz ręczny. Dźwięk z mikrofonów poprowadzony został do głośników sufitowych równomiernie rozkładających dźwięk w całej auli. Dźwięk z komputerów podpiętych do sytemu poprowadzony został do kolumn ściennych, znajdujących się po bokach ekranu. Nagłośnienie zostało oparte o głośniki i wzmacniacze DSPPA oraz elektronikę Apart-Audio. Dzięki zastosowanym urządzeniom system spełnia wszystkie oczekiwania klienta oraz pozwala na intuicyjną obsługę bez konieczności ingerencji ze strony IT.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?
skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!




* wymagane pola