Rozwój i przyszłość coworkingu

Wraz z początkiem pandemii w wielu firmach znacznie zmienił się system pracy. Pracownicy wykonywali swoje obowiązki wyłącznie z domu lub wymieniali się w biurze, aby ograniczyć ilość przebywających w nim osób. Część zatrudnionych osób zdecydowanie upodobała sobie pracę zdalną ze względu na dzieci, które uczyły się w domach lub z powodu zyskanego dodatkowego czasu, który musieli poświęcić na dojazd do firmy. Pracodawcy natomiast docenili oszczędności związane z ograniczeniem wydatków na wynajem oraz utrzymaniem biura. Sytuacja pokazała, że praca zdalna lub system hybrydowy jest możliwy w wielu branżach, a elastyczna organizacja pracy może w krótkiej przyszłości stać się normą. Wiele przedsiębiorstw szuka możliwości obcięcia kosztów i zachęca pracowników do przestawienia się na rozwiązania hybrydowe. Część firm może wynająć mniejsze lokum lub całkowicie zrezygnować z wynajmowania lokali. Rozwiązaniem pośrednim dla wynajmu samodzielnego lokalu lub pracy zdalnej z domu może być coworking. Dlatego rozwój tej branży wydaje się w najbliższej przyszłości bardziej dynamiczny.

Czym jest coworking?

Tłumacząc słowo „coworking” z języka angielskiego to „wspólna praca”, „praca razem”. Polega na dzieleniu wspólnej przestrzeni z innymi pracownikami z różnych firm i branż, gdzie wynajmuje się najczęściej pojedyncze biurko na określony czas. Najczęściej korzystają z nich freelancerzy, czyli osoby pracujące na własny rachunek, ale coraz częściej również firmy zatrudniające niewielką ilość osób. W zmieniającej się dynamicznie sytuacji przedsiębiorstwa, w którym przykładowo większość pracowników deklaruje chęć pracy zdalnej, wynajem biura przestaje się opłacać. Wówczas rozwiązaniem może być właśnie coworking. Większy sens ma wynajmowanie przestrzeni coworkingowej dla kilku osób, niż utrzymywanie biura dla na przykład dwudziestu, z czego większość pracuje zdalnie lub hybrydowo.

Zalety coworkingu

Praca zdalna w domu, choć ma wiele zalet, może prowadzić w dłuższym czasie do izolacji. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, a dzielenie pomieszczeń biurowych w coworkingu może ten kontakt zapewnić. Dodatkowo praca we wspólnej przestrzeni daje możliwość nawiązania cennych znajomości i poznania specjalistów z różnych dziedzin, z którymi w razie potrzeby możemy nawiązać współpracę.

Atutem coworkingu jest niewątpliwie niemal stała dostępność (niektóre działają przez cały tydzień, 24 godziny na dobę) oraz wygodne zaplecze socjalne. Niektórzy wolą pracować w mniej standardowych godzinach i są bardziej wydajni na przykład popołudniami i wieczorami. Coworking działający niemal cały czas, pozwala na pracę w dowolnych porach dnia i w weekendy. Po prostu wtedy, kiedy jest pracownikowi wygodnie. Zwłaszcza jeśli rozliczany jest za osiągnięte cele, a nie przepracowaną ilość godzin. Do dyspozycji w przestrzeni coworkingowej są często profesjonalnie wyposażone sale konferencyjne, gdzie możemy zorganizować spotkanie online ze współpracownikami pracującymi w domu lub innych miejscach. Natomiast do osobnego małego biura zawsze można zaprosić klienta na prywatne spotkanie, które nie mogłoby się odbyć w profesjonalnej atmosferze w prywatnym domu pracownika.

W przeciwieństwie do pracy zdalnej, w przestrzeni coworkingowej nie odrywają nas od pracy dzieci, rodzina, odgłosy z mieszkań sąsiadów. Jest to również dużo tańsza możliwość niż wynajęcie osobnego biura, co dla przedsiębiorcy może być sposobem na obcięcie kosztów. Coworking może być także pośrednim rozwiązaniem dla pracowników, dla których siedziba firmy jest bardziej odległa od miejsca zamieszkania. To pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy na dojazdy, umożliwiając jednocześnie zachowanie równowagi między zawodowymi obowiązkami a życiem prywatnym.

Podstawą w przestrzeniach coworkingowych jest dostęp do szybkiego Internetu, co w przypadku pracy zdalnej w domu nie zawsze jest możliwe. Coworking daje także możliwość korzystania ze sprzętu, takiego jak drukarki i inne urządzenia biurowe. W domu raczej korzystamy z małych drukarek, a na duże urządzenia nie ma miejsca. Dodatkowym plusem jest to, że nie interesuje nas kwestia eksploatacji, zaopatrzenia w kawę czy herbatę, ani środki czystości.

Większa elastyczność atutem firmy

Jak widać coworking może być korzystny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Elastyczność firm w kwestii wyboru miejsca działalności może powodować większą atrakcyjność na rynku pracy i przyciągać najlepszych pracowników. Każdy chętniej wybierze firmę, która wychodzi naprzeciw naszym potrzebom i możliwościom. Dzięki swobodzie wyboru systemu pracy zatrudnione osoby mogą natomiast zwiększyć swoją produktywność i motywację do działania. Nie wiemy, jak będzie wyglądała przyszłość, jednak warto być przygotowanym na zmiany i zadbać o to, by infrastruktura sieciowa działała bez zarzutu i umożliwić zarządzanie informacjami firmy z każdego miejsca. Dostosowanie do dynamicznie zmieniającej się sytuacji pozwoli na przetrwanie w nowej erze, gdzie praca nie będzie wiązała się już miejscem, ale wykonywanymi zadaniami z dowolnie wybranego otoczenia.

Prowadzisz biuro coworkingowe i chciałbyś wydzierżawić urządzenie wielofunkcyjne? Skontaktuj się z nami, a oprócz dzierżawy zapewnimy odpowiednią konfigurację, aby drukowanie i skanowanie było szybkie i bezpieczne.

Gotowy do rozpoczęcia projektu?

Skontaktuj się z nami!

Każda inwestycja wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli chcesz omówić interesujące Cię rozwiązania, skontaktuj się z nami. Chętnie Ci pomożemy!




* wymagane pola

Podobne wpisy