Czym jest projektor multimedialny? Jaki wybrać?
Projektor multimedialny to urządzenie odpowiedzialne za wyświetlanie obrazu w salach konferencyjnych, aulach wykładowych czy salkach kinowych. Coraz częściej spotykamy go również w domowych salonach do oglądania filmów. Rzutniki multimedialne mogą być również stosowane na świeżym powietrzu.
Projektor multimedialny służy do wyświetlania obrazu i prezentacji w dowolnym miejscu na dużym ekranie. Stosujemy go przede wszystkim w miejscach, gdzie duży format obrazu jest dla nas kluczowy. Najczęściej spotykamy projektory Full HD, jednak rozdzielczość podstawowa 4K staje się coraz bardziej popularna.
Projektory służą do wyświetlania prezentacji, filmów czy treści reklamowych. Kluczowe jest jednak odpowiednie ich dobranie.
Rodzaje projektorów multimedialnych a ich parametry- który wybrać?
Aby dobrze dobrać projektor musimy zwrócić uwagę na kilka czynników:
- rozdzielczość,
- jasność,
- format obrazu,
- obiektyw i jego parametry,
- źródło światła,
- typ matrycy
Rozdzielczość i jasność projektora multimedialnego
Rozdzielczość podstawowa, najczęściej będzie to Full HD, a ostatnio również 4K lub UHD. Rzadziej natomiast pojawia się 1280 x 800 czyli HD Ready. Rozdzielczości te cechuje różny format obrazu. Przy Full HD oraz UHD będzie to 16:9, natomiast przy 4K i HD Ready 16:10. Do kina domowego lepiej sprawdzą się rozdzielczości bardziej typowe dla filmów, czyli 16:9.
Jasność to kluczowa cecha dla jakości obrazu. Dzięki niej obraz wyświetlany przez projektor będzie miał odpowiedni kontrast. Przy wysokiej rozdzielczości obraz Full HD bez odpowiednio dopasowanej jasności nie będzie widoczny.
Projektory multimedialne – jaka powinna być jasność w zależności od pomieszczenia?
Najjaśniejsze projektory multimedialne wykorzystujemy do wyświetlania obrazu na świeżym powietrzu. Tam nierzadko pojawią się wartości w okolicach 15-30 tysięcy lumenów. Za dobrą jasność do sali konferencyjnej możemy uznać projektory w okolicach 5-10 tysięcy lumenów. W przypadku sal konferencyjnych i auli wykładowych nie chcemy zaciemniać pomieszczenia więc przed projektorem stoi duże wyzwanie pod względem jasności. Dlatego stosujemy urządzenia o podwyższonej jasności, a najlepiej z laserowym źródłem światła.
Inną kategorię stanowią projektory do kina domowego. Tutaj możemy podzielić urządzenia na dwie kategorie: takie dedykowane do sali kinowej oraz takie, które mają zastąpić telewizor. W pierwszym przypadku duża jasność nie jest pożądana. Istotniejsza będzie wysoka rozdzielczość podstawowa czy niski poziom hałasu. Modele do kina domowego będą cechować się jasnością na poziomie 2,5-3 tysiące lumenów. Sala kinowa jest pomieszczeniem zaciemnionym, zatem większa jasność przeszkadzałaby w oglądaniu filmów.
Inaczej sprawy mają się przy zastępowaniu telewizora. Tutaj stosujemy dostępne na rynku projektory ulta short o laserowym źródle światła. Mogą pochwalić się obiektywem o bardzo krótkiej ogniskowej, przez co mogą stać zaraz przy ekranie oraz regulowaną płynnie jasnością sięgającą 4 tysięcy lumenów. Jak widać do domu wybrać można bardzo różne urządzenia.
Obiektyw projektorów
Obiektyw, a w zasadzie jego ogniskowa będzie również bardzo istotnym parametrem. Dzięki krótkiej ogniskowej możemy wyświetlić obraz z małej odległości, zapobiegając rozproszeniu światła projektora oraz zapobiegając zacienianiu obrazu przez osobę prowadzącą prezentację. W odwrotnym przypadku chcąc umieścić projektor multimedialny w dużej auli na końcowej ścianie, musimy zastosować obiektywy o długiej ogniskowej. Projektor może być wyposażony w stały obiektyw lub w większych modelach w wymienną optykę, podobnie jak w aparatach fotograficznych. Obiektywy mogą mieć stałą ogniskową lub zoom optyczny.
Projektory multimedialne – źródło światła oraz technologia projekcji
Kolejnym elementem który należy wsiąść pod uwagę jest źródło światła. Do niedawna były to przede wszystkim lampy lub diody LED. Lampy wymagały stosunkowo częstych wymian. Moc lampy również była ograniczona. Duże projektory multimedialne, aby osiągnąć wysoką jasność posiadały aż dwie. Żywotność lampy nie przekraczała 10 tyś. godzin. Diody LED cechowała długa żywotność lecz również stosunkowo niska jasność. Technologa laserowego źródła światła rozwiązuje oba te problemy. Cechuje ją długa żywotność, wysoki kontrast oraz wysoka jasność. Technologia laserowa z powodzeniem zastępuje projektory lampowe oraz LED. Laser wypiera starsze technologie również dzięki szybkiemu uruchamianiu sprzętu oraz cichej pracy.
Nie bez znaczenia jest również technologia projekcji. Na rynku są dostępne dwie technologie 3LCD oraz DLP. Przykładem wykorzystania technologii DLP może być projektor Benq oraz projektor Optoma. Technologia 3LCD opatentowana oraz wykorzystywana jest przez firmę Epson. Cechuje ją zdecydowanie lepsze odwzorowanie kolorów oraz świetna jakość obrazu. Sprzęt w technologii 3LCD zapewnia zdecydowanie lepsze wrażenia przy prezentacji jak i przy oglądaniu filmów.
Polecane projektory i rzutniki multimedialne – wybierz najlepszą jakość!
Projektory multimedialne są dostępne w tak wielu różnych konfiguracjach, technologiach, sposobach projekcji, że najlepszy rzutnik multimedialny to taki, który jest dobrze dobrany.
Parametry takie jak rozdzielczość FULL HD, wysoki kontrast, złącze HDMI, złącza audio czy korekcja trapezu będą potrzebne i cenione w każdym zastosowaniu projektora. Natomiast jasność, moc lampy czy parametry obiektywu będą zależne od konkretnego zastosowania.
Przy doborze projektora najlepiej posłużyć się wiedzą i doświadczeniem profesjonalnej firmy, takiej jak Lobos Link. Nasi inżynierowie dobiorą odpowiednie urządzenie, dokonają porównania miedzy modelami oraz dopasują projektor multimedialny do ekranu. W razie potrzeb zaproponują również urządzenia posiadające unikalne funkcje, takie jak łączność bezprzewodowa czy bluetooth.
Projektor laserowy – jakie ma zalety?
Projektor laserowy cechuje bardzo wysoka jakość obrazu związana z dużą jasnością oraz kontrastem, jaki osiągają urządzenia z takim źródłem światła. Projektory multimedialne z laserowym źródłem światła oferują obraz o kontraście niespotykanym w rozwiązaniach opartych o lampę.
Przy laserze gwarancja na urządzenie obejmuje również źródło światła. Nierzadko urządzenia laserowe posiadają gwarancję 5 lat lub 20000h. Są to parametry niespotykane przy technologi lampowej.
Każdy użytkownik doceni również szybkie uruchamianie się projektora laserowego. Modele laserowe dają dużo większy komfort pracy oraz długofalowe bezproblemowe działanie. Jeśli interesujesz się tematem, skontaktuj się z nami. Pomożemy dobrać projektor multimedialny do Twoich potrzeb.